צרו קשר

  הריני לאשר קבלת דיוור, עדכונים על השקעות פוטנציאליות ופרסומי מחלקת המחקר של פרופימקס


  או התקשרו:
  09-7774440

  משבר נגיף הקורונה – ניתוח ההשפעה על סקטורים שונים: Taurus Investment Holdings

  13.4.2020

  להלן תמצית של מספר תובנות, בהסתכלות קדימה, של טארוס, אחת משותפותיה האסטרטגיות הותיקות של פרופימקס, כפי שפורסמו במכתב למשקיעים ממנכ"ל טארוס. האמור מתבסס על ניתוח התפתחות המשבר, על פי הנתונים הידועים כיום, ובהתבסס על נסיונם רב השנים בתחומי הנדל"ן ובראייה של פרוטפוליו הנכסים המגוון המנוהל על ידיהם כיום.

  • עקומת ה-Forward של הריבית בארה"ב מראה כי הריביות ארוכות הטווח קרובות לאפס, עובדה שתסייע לשמר תזרים מזומנים חיובי בנכסים ותתמוך בשיעורי היוון נוחים בעת ביצוע הערכות שווי.
  • טארוס לא צופה ולא מניחה חזרה לשגרה עסקית עד אשר יהיה חיסון אפקטיבי לנגיף בתפוצה רחבה. כרגע לא ידוע מתי בדיוק זה יקרה, ולכן צריך להיערך לירידה ממושכת בכלכלה. ההערכות המוקדמות לגבי התאוששות הכלכלה כבר ברבעון השני או השלישי נראות פחות סבירות.
  • טאורוס צופה שהחזרה לעבודה ולאינטראקציה חברתית תקרה בהדרגה ולא באופן חד, ולכן, גם ההתאוששות הכלכלית תעקוב אחר דפוס הדרגתי דומה.
  • טאורוס מתחילה לחוש באתגרים בקרב שוכרים קטנים בתחום התעשייה וכן שוכרים בנכסי מולטיפמלי Class B. עד כה יש מעט מאוד אתגרים בקרב שוכרי משרדים.
  • טאורוס לא מאמינה כי "הניסוי הכפוי" שמתרחש כיום בעבודה מהבית, ישפיע באופן מהותי, לאורך זמן על שוק המשרדים. אם כבר, ההתנסות בעבודה מהבית חושפת את המגבלות של צורת עבודה זו.
  • המערכת הבנקאית ערוכה לתמוך במקרים בהם יידרשו שינויים במבנה החוב, יחד עם זאת, עיקר תשומת הלב שלה כיום מופנית לסקטורים אחרים, בהם הם חווים אתגרים משמעותיים יותר כיום.
  • לחצים פוליטיים ותקשורתיים ל"מחילת שכר דירה" או "שביתת שכר דירה" בתחום המולטיפמלי, עלולים לייצר לחץ עצום בשוק המשכנתאות ולהשפיע על השווקים, במידה ולא תהיה תמיכה מאסיבית של הממשל הפדרלי.
  • הפעולות שננקטו על ידי הממשל הפדרלי בחבילת התמריצים העצומה שאושרה ייצבו את שווקי ההון נכון לעכשיו. די ברור שחבילות תמרוץ וסיוע נוספות יידרשו, אך המסר, שהממשל הפעיל את מלא עוצמתו והכלים שעומדים ברשותו על מנת לייצב ולסייע להתאוששות הכלכלה, יועיל רבות בייצוב הכלכלה והספקת נזילות לשווקים, שתידרש כאשר תתחיל התאוששות וצמיחה.
  • בדומה להסטת התקציבים שנעשתה לאחר מתקפות 11/9 לכיוון הלחימה בטרור, טאורוס צופים הסטה משמעותית של תקציבים ממשלתיים לתחום הביו-טק, המחקר הרפואי, מניעת מגיפות ושמירת יכולת ייצור ואספקה של מוצרים חיוניים לכלכלה ולמשק . השינוי והתקציבים העתידיים ייצרו הזדמנויות חדשות גם בשוק הנדל"ן.
  • נכסי מלונאות, תיירות ואירוח סובלים כיום בצורה החדה ביותר, אך מנגד גם יתאוששו בצורה החדה ביותר עם החזרה לשיגרה נורמלית.
  • גם טרם פרוץ משבר הקורונה, ארה"ב סבלה מעודף היצע של שטחי מסחר. הפגיעה של המשבר הנוכחי תאיץ את תהליך הקטנת שטחי המסחר והקניונים, והסבה של שטחי מרכזים מסחריים במיקומים אסטרטגיים לשימושים אחרים. תהליך זה ייצר הזדמנויות השקעה טובות, ויעמוד במוקד אסטרטגיית ההשקעות בשנים הבאות. בטארוס מאמינים כי הביקוש התעשייתי יתאושש בצורה חדה ומהירה לאחר חזרה לשגרה עסקית תקינה.
  • כמו כן, טאורוס מאמינה שהביקוש לתחום המולטיפמלי יעקוב אחר ההתאוששות בשוק העבודה, אך יהנה בנוסף גם מהצמצום הזמני בהיצע דירות חדש, כפי שקרה לאחר משבר 2008.

  צוות פרופימקס